I stanęli na ślubnym kobiercu…

Niejedna bajka kończy się tymi słowami i wtedy wiadomo, że to dobre zakończenie. Czymże jest tajemniczy kobierzec?

Kobierzec to jednostronna tkanina dekoracyjna, dla której charakterystyczne jest pokrycie wzorzystymi ornamentami, w czym różni się od np. gobelinu, który jest pokryty obrazami lub scenami z życia. Oryginalnie kobierce zdobiły ściany. Słowa „kobierzec” używa się również jako synonimu dla bogato zdobionego dywanu, choć nie jest to poprawne historycznie.

Kobierce wytwarza się ze specjalnych przędz i osnowy, czasami przeplatanych złotą lub srebrną nicią używając głównie dwóch rodzajów splotów: symetrycznego, nazywanego tureckim, gdzie przędza owinięta jest wokół dwóch lub czterech nitek osnowy oraz niesymetrycznego, nazywanego perskim, gdzie przędza owija jedną, dwie lub cztery nitki osnowy.
Tworzenie kobierców jest bardzo czasochłonne zw względu na to, że aby kobierzec był dobrej jakości, trzeba na metrze kwadratowym ułożyć od 10 000 do 40 000 węzłów. Dawniej jeden kobierzec wytwarzało kilka szwaczek, przez nawet kilka lat.

Tradycyjne kobierce posiadają środkowe pole otoczone wzorem roślinnym lub geometrycznym. W wielkoformatowych kobiercach, niemal zawsze jest to środkowe pole, zwane również medalionem, otoczone ozdobnym pasem. Drugim typowym, choć niepopularnym w Polsce kobiercem, jest dywan z wzorem ukierunkowanym w jedną stronę, a to ze względu na ornament, który podczas modlitwy powinien być skierowany w stronę Mekki. Trzecim najbardziej klasycznym rodzajem kobierca jest ten z wzorem ciągłym, gdzie w środkowej części znajduje się romb między czterema zębatymi listkami.

Obecnie najwięcej kobierców produkuje się w Persji i Anatolii. W naszym sklepie posiadamy kilka wzorów nawiązujących do wschodnich kobierców: Classic 1, Classic 2, Classic 3.

A co ma wspólnego kobierzec ze ślubem? Nikt tego nie wie :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>