Pielęgnacja

Dywante.pl - Pielęgnacja dywanu

Co zrobić, aby  nasz dywan służył przez lata nie tracąc kolorów i miękkości? Dywan jest ozdobą naszego mieszkania, ale ciągłe użytkowanie naraża go na uszkodzenia i zabrudzenia. Oto kilka wskazówek jak należy go prawidłowo pielęgnować.

Odkurzanie dywanu

Dywany wymagają systematycznego czyszczenia odkurzaczem. Przez pierwsze 6 miesięcy od zakupu nie powinno się używać nasadki szczotkowej. Pamiętajmy, że w nasz dywan wbija się kurz, piasek, żwir odkurzajmy, więc go dokładnie (przynajmniej raz w tygodniu) w kierunku włosia, co zapobiegnie dodatkowym uszkodzeniom.

Trzepanie dywanów

Kto z nas nie słyszał o słynnej „trzepaczce” do dywanów! To proste urządzenie pozwala na pozbycie się cząsteczek, które wbiły się głęboko w strukturę dywanu. Dodatkowo po takim „rytuale” dywan wygląda jak odnowiony, dodaje włosiu sprężystości i puszystości. Zimową porą można urozmaicić trzepanie kładąc dywan na śniegu, włosiem w kierunku podłoża (efekt potwierdzi każda z naszych babć).

Czyszczenie dywanów

Rynek oferuje nam mnóstwo środków do czyszczenia dywanów, dominują pianki, proszki, płyny, szampony itp. Mają one podobne przeznaczenie, odświeżają kolor, usuwają zabrudzenia i oczywiście sprawiają, że nasz dywan pięknie pachnie. Należy jednak pamiętać, że obowiązkowo trzeba dywan zabezpieczać przed wilgocią i unikać w miarę możliwości jego przemoczenia. Takie gruntowne czyszczenie powinno odbywać się raz na pół roku. Co kilka lat można oddać dywan profesjonalnej firmie zajmującej się ich czyszczeniem.

Usuwanie plam

Warto zabezpieczyć się w środek do usuwania plam z dywanów. Usuwanie plam należy rozpocząć natychmiast po powstaniu zabrudzenia. Czyszczenie zaczynamy od obrzeży do wnętrza plamy. Środki płynne powinno się stosować z umiarem, aby uniknąć przemoczenia dywanu. Do suszenia po oplamieniu można zastosować bawełnianą szmatkę lub bibułkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>