O dywanach


Każdy zakupiony dywan w naszym sklepie internetowym dywante.pl jest fabrycznie nowy. Przed każdą wysyłką dokładnie sprawdzamy, aby dotarł do Państwa zamówiony produkt. 

Dywany od wieków zdobią wnętrza. W obecnych czasach dywany ozdabiają podłogi, natomiast kiedyś służyły, także jako dekoracja ścian.

Słowo dywan, pochodzi od tureckiego słowa "diwan" co oznacza w tłumaczeniu rada lub biuro, natomiast z języka perskiego oznacza trybunał. Dywany w dzisiejszych sklepach występują w rozmaitych kolorach i wzorach oraz kształtach.

Historia mówi, że dywany pojawiły się prawdopodobnie między 3 a 2 tysiącleciem p.n.e. w Azji Centralnej. Ciekawostką jest, iż dywan widnieje na fladze Turkmenistanu. Persja uznawana jest za ojczyznę dywanów. Ma on nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również uczestniczy w codziennych wydarzeniach np. religijnych, społecznych, politycznych i rodzinnych.

W Chinach dywany produkowane są z  bardzo dobrego gatunku wełny lub jedwabiu. 

Tureckie dywany

W Polsce najbardziej znane i najczęściej wybierane to tureckie dywany. Kiedyś nie służyły tylko jako ozdoba podłogi, ale jako dywaniki modlitewne. 

Symbole na tureckich dywanach:

  • oko, skorpion, wąż - odpędzają choroby
  • ziarno zboża - płodność natury
  • głowa byka - męska płodność
  • kobieta z rękami na biodrach - żeńska płodność
  • baranie rogi - siła i bohaterstwo

Źródło: wikipedia.org